A10 – Vítkův kopec u Nové Bukové
GPS souřadnice: 49°20’59.811″N, 15°17’31.419″E
Lokalizace:
Cca 500 metrů severozápadně od obce Nová Buková okr. Pelhřimov.
Jak se tam dostanete:
Do vsi Nová Buková po silnici 112 nebo po železnici (trať 224 – stejnojmenná zastávka cca 900 m jz od obce). Po silnici ze směru od Pelhřimova na návsi odbočit vlevo. Na návsi možno zaparkovat. Pak směr asfaltovou silničkou (později se mění na polní cestu) z návsi ostře vlevo mezi domky do kopce (délka cca 500 m). Cesta vede až na vrchol.
Popis místa:
Relativně nevýrazný vrch nad obcí Nová Buková. Vrchol částečně zalesněn. Charakteristické jsou zde dvě věžovité kovové konstrukce vysílačů (cca 15 a 30 m). Daleké výhledy směrem na z a sz (Pacovsko, Pelhřimovsko) a na j , jv, a v (Třešťsko a Javořická pahorkatina s vysílačem Javořice – 837 m/n/m). Vrchol mimo lesík převážně travnatý. V dubnu zde místní z Nové Bukové zapalují čarodějnický oheň. Po celý rok sem proto zavážejí na hromadu veškerý spalitelný odpad – hromada za světla nepůsobí vábně. Celkově však díky dalekým výhledům příjemné místo. Energetický stav lokality v roce 2012 nezjišťován, pocity místa jsou ale pozitivní. Možno na chráněném štěrkové ploše rozdělat malý oheň a v souladu s krajinou vyčkávat na signály Telegrafu. Nevýhodou je značná vzdálenost obou mezilehlých stanovišť. Zejména příchozí signál z východu lze jen tušit.
Keltská historie:
V roce 2012 po Kristu v den vysílání Telegrafu pozorována v blízkosti neobvyklá samice kance divokého.
Legenda, pověst, pohádka:
Ve vsi Nová Buková tradována pověst o zkamenělém kováři. Je pozoruhodné, že se ono „zkamenění“ transformovalo nikoli do kamene, ale do kovu (železa). Tuto sochu kováře je možno spatřit vpravo od hlavní silnice před pravotočivou zatáčkou na výjezdu z obce směr Horní Cerekev. Přes pozvednutý perlík, není kovář nebezpečný. Při jízdě autem, je však doporučeno zachovat v zatáčce opatrnost.
Čert:
Jiří Voneš
e-mail: vonesjiri(zavináč)seznam.cz